Dolomity

Dolomity to pasmo górskie, umiejscowione w północno-wschodnich częściach Włoch. Położone na terenie Południowych Alp Wapiennych góry, niezmiennie zachwycają swoimi przepięknymi kształtami, a także bogatą panoramą widokową. Od 2009 roku naturalne wzniesienia zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ci z Państwa, którzy pragną zaznać odpoczynku, w otoczeniu przepięknych górskich krajobrazów, z całą pewnością powinni wybrać się do włoskich Dolomitów. Miejsce to kusi swoją potęgą, a także bogatą florą i fauną, zarówno w zimniejszych porach, jak też letnim okresie. Warto wspomnieć, iż wbrew powszechnemu uważaniu, Dolomity nie stanowią zespolonego kompleksu górskiego. Odrębne bloki skalne, podzielone są charakterystycznymi dla tego terenu nizinami i dolinami. Niemniej jednak trasy turystyczne, a również i sam dojazd do gór są niezwykle komfortowe. Łatwo dostępne przełęcze, umożliwiają swobodne przemieszczenie się, a nawet grupowe wędrówki po górach. Istotnym elementem z perspektywy turystyczno-kulturowej, jest fakt, iż Dolomity zamieszkiwane są przez pozostałości ludności rdzennej. Tamtejsi mieszkańcy stanowią grupę etniczną, co oznacza, iż posługują się własnym językiem, a także posiadają rdzenną kulturę ladyńską. Wszyscy zwiedzający, którzy wybiorą się w górską wyprawę po Dolomitach, mogą być pewni, iż atrakcyjne turystycznie miejsce dostarczy niezapomnianych wrażeń i przygód. Dolomity są idealnym miejscem dla miłośników narciarstwa. Najbardziej optymalnym okresem na wspomniany sport jest oczywiście zima. Niemniej jednak w lecie również nie brak tu atrakcji. Zwolennicy górskich wspinaczy poczują się jak w raju! Szereg bloków skalnych zagwarantuje zróżnicowane poziomy, zatem świetnie odnajdą się tu wspinaczkowi laicy, jak też doświadczeni sportowcy.

Dolomity stanowią również świetne miejsce wypadowe dla całych rodzin. Uprawiana turystyka rowerowa od lat zrzesza rodziny, bądź większe grupy wycieczkowe z całego świata. Warto wspomnieć, iż od wielu lat, w Dolomitach odbywa się powszechnie znana Olimpiada Zimowa. Co roku odbywają się tu zawody o Puchar Świata w sportach zimowych.

Tym z Państwa, którzy chcieliby spędzić leniwy wypoczynek, w otoczeniu górskich pejzaży, polecamy funkcjonalne i komfortowe stacje klimatyczno-wypoczynkowe.

Do najpopularniejszych z nich należą: Sesto, San Candido, Corvara, Ortisei, Predazzo, Cavalese, Alleghe, San Martino di Castrozza.

Miłośnikom zdobywania szczytów polecamy wybranie się na podbój dwóch najwyższych wzniesień Dolomitów –Pala di San Martino, którego wysokość mierzy, aż 2996 m n.p.m., oraz drugiego co do wysokości szczytu Catinaccio. Jego wysokość mierzy, aż 2981 m n.p.m.!

Dolomity
Przewiń do góry